MANTI TARİFİ

MANTI TARİFİ

1. Mantının Hamurunun Hazırlanışı:

Malzemeler;

2.5 su bardağı un

1 adet yumurta

1.5-2 su bardağı su(hamurun kıvamına göre ayarlanılabilinir.)

Bir tutam tuz(1 tatlı kaşığı)

Hazırlanışı;

Hamur kabının içine 2.5 su bardağı un konur ve ortası havuz seklinde açılır. Ortasına 1 adet yumurta 1.5-2 bardak su ve bir tutam(tatlı kaşığı) tuz konulur. Hamur kıvama gelene kadar yoğrulur. Kıvamı kulak memesi kıvamından biraz daha sert olmalıdır.

Daha sonra elde ettiğimiz hamur iki eşit parçaya bölünerek beze(hamur yuvarlatılır) alınır. Bezeler bi kaba konulur ve hafif nemli bi bezle üzeri kapatılarak, bu bezeler 15 dk. dinlendirilir. Dinlenmesi hamurun daha kolay açılmasını sağlar…

2. Mantı Harcının Hazırlanışı;

Malzemeler;

250gr. Kıyma( az yağlı)

1 baş kuru soğan (küçük)

1 tatlı kaşığı reyhan

1 tatlı kaşığı kırmızıbiber

1 tatlı kaşığı tuz

Hazırlanışı;

 1 baş kuru soğan elde ince ince doğranır. Doğranan soğan avuç içinde sıkılarak suyu alınır. Bu işlem harcın sulu olmaması içindir. Daha sonra malzemelerin hepsi bi kaba konularak kıyılan soğanla birlikte yuğrularak karıştırılır.

3. Mantı Hamurunun Açılması;

Hazırlayıp dinlendirdiğimiz bezelerden bir tanesi alınır. Düz bir zemine önce biraz un serpilir. Daha sonra üzerine beze konulur ve üzerine biraz un serpildikten sonra oklava yardımıyla hamur açılır.

Açılan hamurun inceliği elimizi hamurun altına koyduğumuzda gölgesini görecek incelikte olmalıdır.

4. Açılan Hamurun Kesilmesi;

1. Yöntem:

Açılan hamur oklavaya sarılır. Oklavaya sardığımız hamuru tezgahın üzerine 5 santimlik şeritler halinde, ileri ve geriye hareket ettirerek üst üste koyarız. Tezgaha bu şekilde katlanarak koyulan hamur 2 şer santimlik şeritler halinde kesilir. Daha sonra hazırlanan şeritlerin bir kısmı(örnek:10 şerit) uzun bir şekilde dizilip 2 şer santim kareler halinde kesilir.

Sonuç olarak kesilen 2 santimlik kareler halinde mantı hamurumuz hazırlanmış, yani doldurulacak hale getirilmiş olur

2.Yöntem:

Açılan hamur ortadan dörde bölünür. Bölünen parçalar alınarak üst üste konulur. Daha sonra 2 şer santim ara ile dikine ve enine doğru kesilir ve kareler halinde mantı hamuru hazır hale gelmiş olur.

Not: Açılan hamurun masanın üzerinde açılmış vaziyette kare kare  kesilmemesinin nedeni; hamurun bu küçüklükte kesilemeyecek olmasındandır ve bahsettiğimiz yöntemler yardımıyla kesilmesi aynı zamanda vakitten de tasarruf sağlar. Geleneksel mantının yapılış şekli ve büyüklüğü bu şekildedir. 

5. Hazırlanan Mantı Harcının, Hazırlanan Mantı Hamuruna Konulup Mantı Haline Getirilmesi;

Hazırladığımız mantı harcı kestiğimiz hamurun içine taşmayacak şekilde konup bükülür. Bükülme esnasında geleneksel yöntem ve en iyi yöntem sol elimizin işaret parmağına kestiğimiz 2 santimlik kare hamuru alıp sağ elimizin işaret parmağı yardımıyla hamurdan taşmayacak ölçüde harç konulur. Daha sonra uçları hafif birleştirilerek çok sıkmadan bükülür.

Daha sonra biriken mantılar birbirlerine değip yapışmayacak şekilde altına kuru bi bez serilerek bir tepsiye konulur. Pişirilmeye hazır hale gelir.

 

6. Mantının Pişirilmesi

Tencereye 6 su bardağı su konulur. Üzerine bir tutam tuz konularak su kaynatılır. Kaynayan suyun üzerine hazırlanan mantılar konulur. Mantılar su kaynarken  8-10 dk. normal ateşte pişirilir.

Ayrı bi tavada sos hazırlanır.

Sos için malzemeler;

1 kaşık tereyağ

1 kaşık salça

1 çorba kaşığı kırmızı biber

Tereyağı eritilir. İçine 1 kaşık salça ve kırmızı biber konularak karıştırılır ve hazır hale gelir.

Hazırlanan sos kaynayan mantının üzerine gezdirilerek dökülür ve karıştırılır. Kaynama işlemi tamamlanmış olunur. Daha sonra mantı hazır hale gelmiş olur.

 

 Sonuç;

  Hazırlanan mantı kaselere konulur. Mantı sulu, az sulu ya da susuz bi şekilde kaselere konulabilinir.

 Üzerine isteğe bağlı olarak sarımsaklı ya da sarımsaksız yoğurt, sumak,pul biber katılarak servise hazır hale getirilir.

 

Afiyet olsun…

Bu kategoride ürün bulunamadı.
Powered By Azakoglu-TR
www.hazirmanti.com © 2014